A fiatalok nem érzik az idő múlását. A tinédzsereknél látni, akik még igazából nem konfrontálódnak egy csomó mindennel, meg a fiatal, csak papíron felnőtteknél, hogy hogyan alakulnak át nyúllá, vagyis gyávává. Mert egy fiatal-legyen egy fiatal nőnemű-dinamikus, erőszakos, önző, makacs, türelmetlen. De tegyük fel, hogy ilyenkor a gyávaság még nincs jelen. Merész, és egy csomó újba akar még belevágni. 'Majd én megmutatom, ki lesz belőlem, mi lesz belőlem.' Egy idő után azonban érdekes átalakulás történik. A fiatalok a makacsságuk miatt olyan dolgokba is belevágnak, amiből nem jöhetnek ki jól, mivel merevek és makacsok. Akkor is kötik az ebet a karóhoz, amikor sem eb, sem karó már nincsen ott.
A makacsság valójában jó emberi vonás egy szintig, de egy szint után már nem segít az önmegvalósítás, az önérvényesítést, hanem épp ellenkezőleg: sikerek helyett kudarcok érik az embert. Mínusz élmények, amelyek rombolják a tartást, az önértékelést, ezáltal az önbizalmat, de a meglévő büszkeséget is, ám ezek az emberek annyira makacsok, hogy nem akarják kimondani azt, hogy emberből vannak, nem istenek.
A fiatalok azonban így viselkednek, mert sokszor még nem tapasztalták meg az élet sötét oldalait, a saját poklaikat még nem éltek meg, látszólag mindent megtehetnek. Majd telik-múlik az idő, s az, hogy meddig jó valami és honnan nem jó, nincsen megfelelően definiálva, nem tudni, hogyan lehet mindezt jól felismerni, és megakadályozni a kudarcokat. A bekövetkezett mínusz élmények következtében fokozódik a belső bizonytalanság. Egy idő után a kudarcok elkezdik az embert körülölelni, és körülveszi őt a sötétség, elvész az önbizalom és a bizonytalanságból fakadóan a gerinc, a tartás helyén elkezd lekvár csordogálni.A lekvár meg azért van üvegben, hogy nehogy szétfolyon.
Az egykori bátor nőci meg szétfolyik...
A lekvár sorsa ugyanaz, mint a nyuszié, akik menekülnek. A nyuszik a fülüknél fogva felemelik magukat, tarkón vágva kettétörik a saját gerincüket, megnyúzzák, kibelezik, majd filézve odateszik a húsukat az asztalra, hogy valaki, aki éppen arra jár, vadast főzzön belőlük, majd megegye őket, megeméssze, kiszarja és lehozza a vécén.
Na, így becsülik és tisztelik manapság a gyávaságot.
Ezek a nő nyulak is ennyi megbecsülést fognak kapni, mivel ezt megengedték maguknak. Mert aki hagyja magát, az a kapcarongy,az nem nő. A kapcarongy az arról szól, hogy lóg a szögön. Arra jár egy pasi, leakasztja, beletörli a farkát, bevágja a sarokba, majd a szorgalmas kapcarongy kirohan a fürdőszobába, kimossa magát, parfüm, szög. De a kapcarongy miért akarna a nagybetűs NŐ lenni? Az ilyenek maradjanak kapcarongyok, és ilyen életet is fognak élni, ha ezt életnek lehet nevezni. Vágyakozhatnak a minőségi életre, de sajnos nem kapják meg.
Egyszer valaki azt mondta nekem:- Mindenhol ott a felelősség kérdése az életben. Egy felnőtt ember onnan tudja akár a nemi identitását is meghatározni és megélni, ha előtte emberként felelősséget vállalt... Onnantól lehet továbbhaladni, és boldogulni valahogy.
Mire én:-Boldogulni valahogy... Tudod, ha valaki felnő, akkor onnantól kezdve nem boldogul, hanem boldog. Mert a boldogulás szóban számomra benne van a kiskapuk keresése. Tehát boldogulok valahogy... A valahogy szó nekem kevés.
A boldogság tiszta, stabil állapot. Azonban igazából nem hiszem, hogy mindezt tiszta lépésekkel el lehet érni, mivel hazug mintákat mutatnak nekünk, és amíg mi a szubjektivitísunkból adódóan ki tudjuk magunkat szakítani, addig akár évek,évtizedek is eltelhetnek. A hazug mintákat mutató populáció, akik álszentek is egyben, akik félnek, akik nemcsak félnek, hanem rettegnek, és görcsölnek és vegetálnak, valójában nagyon sokszor a szüleink.
S mit lehet ezzel kezdeni?
Mert a szüleimről van szó, akikből csak egy van. Egy apám, egy anyám van. De mit kezdjek egy ilyen emberrel, akit szeretek, de ugyanakkor látom, hogy milyen elképesztően rémes életet él? És akkor kezdem kimondani, hogy 'úr isten, én is ilyen leszek?', amikor elkezdem kinyitni a szemem. A hazug mintákkal az idéző jeles pár kapcsolatban élők belenyomják a gyerekeikbe ezt a mintát-én ezt 'lassúvírus-szindrómának' hívom. a lassú vírus egyébként létező fogalom az orvos tudományban, azokat a központi ideg rendszert megtámadó vírusokat jelenti, amelyek hosszú, akár öt-tíz-tizenöt év lappangási idő után kezdik kifejteni hatásukat, és nagyon súlyos, általában halálos betegségeket idéznek elő.
A hazug minta meg ott lappang. Ott van az agyadban.
Dr. Csernus Imre - A NŐ
Jaffa kiadó, Budapest, 2008.